Grafik Kartı Satın Almadan Önce Neler Dikkat Edilmeli?

Yeni bir grafik kartı satın alarak sisteminizi yükseltmeyi planlıyorsanız. O zaman dikkate alınması gereken bazı önemli faktörler var.

By on

Grafik Kartı Satın Almadan Önce Neler Dikkat Edilmeli?

Oyun bilgisayarının en önemli kısmı grafik kartıdır. Sisteminiz veya bilgisayarınız entegre bir GPU ile gelse de, modern oyunların görsel olarak yoğun gereksinimlerini kolaylaştırmak için yeterli olmayabilir. Ayrıca, her yeni nesil grafik kartıyla oyun geliştiricilerin daha iyi oyun kalitesi için donanım gereksinimlerini artırma eğiliminde oldukları görülüyor. Ekran Kartı Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler Yeni bir grafik kartı satın alarak sisteminizi yükseltmeyi planlıyorsanız. O zaman bir karara varmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli faktörler var.

Uzay ve soğutma

Bir GPU tarafından üretilen ısı doğrudan TDP değeriyle ilgilidir. TDP değeri daha yüksek olduğunda, daha büyük olabilecek daha iyi bir soğutma tasarımı gerektirir ve ısıyı eşit bir şekilde dağıtmak için ilave fanlar gerektirir. Bu, bilgisayar kasanızın o uzun grafik kartını yerleştirmek için yeterli boşluğu yoksa daha da sorun yaratabilir. Ek olarak, bilgisayarınızın kasası, özellikle üst seviye grafik kartları için uygun hava sirkülasyonu ile iyi havalandırılmalıdır.

Güç Gereksinimleri

Modern orta sınıf ve üst seviye ekran kartlarının neredeyse tamamı, düzgün çalışması için özel bir güç kaynağı bağlantısı gerektirir. Bu yüzden bir GPU satın almadan önce, o grafik kartını çalıştırmak için her zaman yeterli bir güç kaynağınız olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Kendinize sormanız gereken güçle ilgili birkaç soru daha var:
  • Yük altında ne kadar güç tüketir?
  • Grafik kartınızın çalışması için kaç AMPS gereklidir?

Bellek

Grafik kartınızın RAM'i veya belleği, göz önünde bulundurulması gereken önemli bir faktördür. Çoğu modern oyunu oynamak için 4GB RAM yeterlidir. Bununla birlikte, modern bir grafik kartına yükseltme yaparken, en az 8GB'lık bir bellek tercih etmelisiniz. Bu, kartınızı ileride kanıtlamanıza izin verecek ve sık sık yükseltme yapmaktan kurtaracaktır.

Güvenilirlik

Bir GPU veya grafik kartı satın almak çok pahalı olabilir. Bu nedenle, güvenilirlik faktörünü de göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin, NVIDIA'nın RTX 2080 Ti ekran kartının kullanıcıları bile, kalite sıralamasından bağımsız olarak başlangıçta birkaç sorunla karşı karşıya kaldı. Grafik Kartı Isısı Bu sorunlar arasında ani kazalar, eserler veya çalışmayan kartlar ve mavi ekranlar var. Ayrıca, GPU sürücülerinizi, fanlarınızı ve ürün yazılımınızı etkileyebilecek sorunlara da odaklanmanız gerekir. Donanım satıcısının marka itibarı da göz önünde bulundurulması gereken önemli bir nokta.

Mevcut CPU yeteneği

En yeni teknik özelliklere sahip bir grafik kartı aldığınızı düşünün. Ancak şu anda sahip olduğunuz işlemci daha eski bir model. Böyle bir durumda ne olacak? Bu, donanımınızın performansını büyük ölçüde azaltacak darboğaz olasılığını artıracaktır. Bu nedenle, mevcut CPU yeteneğinizi seçilen GPU'ya kıyasla kontrol ettiğinizden emin olun. Başka bir deyişle, her ikisi de aynı miktarda işlem yükünü alabilmelidir. Bu, sorunsuz bir oyun deneyimine sahip olmanızı sağlayacaktır. Grafik Kartı CPU Darboğazı

Anakart uyumluluğu

GPU'nuzun çalışması için önce anakartla uyumlu olması gerekir. Entegre veya özel bir grafik kartınız olsun, yenisini bağlamak için bir PCIe bağlantı noktasına ihtiyacınız olacak. Ancak, bu yuvaların üç farklı sürümü vardır, bu nedenle uyumluluğun kontrol edilmesi şarttır. Benzer şekilde, grafik kartını takmadan önce, UEFI hazır olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Çoğu GPU'dan bu yana, bu günlerde bu yeni özellik ile birlikte geliyor. Aksine, eski bir BIOS sistemi, modern grafik kartı ile uyumlu olmayabilir ve boş bir ekran ile sonuçlanacaktır.

Senin bütçen

Son olarak! Bütçeniz de yeni bir ekran kartı seçerken çok önemli bir rol oynuyor. Bunun nedeni anakart, CPU ve PSU gibi diğer ilgili donanımları yükseltmeniz gerekebilir. Ayrıca, daha fazla alan ve uygun hava akışı olan yeni bir bilgisayar kasası satın almaya yatırım yapabilirsiniz. Oyun bilgisayarı Sonunda, potansiyel bir GPU alıcısı, modern ana seviye kartların çok fazla güçlük çekmeden harikalar yaratabildiğini de hatırlamalıdır. Bu nedenle, abartılı fiyatları ve düşük performans-değer oranı nedeniyle, en son teknolojiye sahip ekran kartlarından kaçınmayı düşünmelisiniz. Daha da ötesi, daha aşırı bir kurulum gerektirebilirler ve aşırı ısınma ve soğutucu arızası nedeniyle işlem arızasına daha yatkındırlar. Bu tür grafik kartlarına örnek olarak NVIDIA'nın TITAN serisi ve AMD'nin Radeon 295x2 ve NVIDIA'nın GTX 690'ı gibi çift GPU birimleri veriliyor.

Tartışma ve Yorumlar

Yorumlarınızı paylaşın